Defi Kuralları


DEFİ KURALLARI

DEFİ KURALLARI
1. İlk Sıralamalar ITN testinden alınacak puanlara göre belirlenecektir. ITN test sonucu olanlar sıralanır, test sonucu olmayanlar listenin altına alfabetik sıra ile eklenir (A->Z)
2. Defi ’ye sadece Taç Tenis Lisansı olan oyuncular katılabilir.
3. Tüm Defi yazışmaları DEFI Grubu üzerinden yapılır. Ancak, oyuncular maçlarını ayarlama esnasındaki konuşmaları özel maillerinden yapmalıdırlar. Bu gruba kişisel olarak katılım yapılır. MAÇ DUYURUSU ve MAÇ SONUCU mesajlarının gönderimi ve Moderatörün toplu bilgilendirmesi içinde kullanılır.
4. Defi teklifleri en fazla 5 sıra üstteki oyuncuya edilebilir.
5. Maç teklifi yapan kişi, teklif yapılan oyuncu ile yazılı ve/veya sözlü iletişime geçer. İki kişiye de uygun olan gün(ler), saat(ler) ve kort(lar) belirlenir. Maç teklifi alan kişi en az 2 seçenekli olarak gün ve saati bildirmek zorundadır. İki seçenekten birisi kesinlikle mesai saatleri haricinde olmalıdır. İki seçenek aynı gün içinde olamaz. Bu iletişim sözlü veya yazılı olarak yapılır. İyi niyet ve tenis oynamak amaçlı olarak süreç yürütülmelidir. İleri tarihli kort durumu, REZERVASYON DURUMU menüsünden ileri tarih seçilerek kontrol edilir. Def’i rezervasyonu moderatör tarafından yapıldığı için, gün/saat/kort bilgisi teklif onay açıklamasına teklif alan oyuncu tarafından yazılarak teklif onaylanır. Anlaşılan saatte hava şartları müsait olmazsa taraflar kendi aralarında bir hafta içinde oynamak üzere yeniden gün ve saat belirler. Hava şartlarından dolayı 21 gün içerisinde oynanmayan maçlar listeden çıkarılır.
6. Maç toplarını defi teklif eden getirir. Toplar yeni ve açılmamış olmalıdır.
7. Maç teklifi alan sporcu 3 gün içerisinde teklife olumlu bir dönüş sağlamazsa; hükmen mağlup sayılır ve gerekli sıralama değişikliği yapılır.
8. Kabul edilen Defi maçlarının teklif tarihinden itibaren 10 gün içinde oynanması gereklidir. Mazeret olması durumunda en fazla bir kere ertelenir ve ertelenen maç 5 gün içerisinde oynanmalıdır. Maçın yukarıda belirtilen toplam süre olan 15 gün içerisinde oynanmazsa, ertelenmesi ve iptali söz konusu değildir. W/O kuralı uygulanır.
9. Defi müsabakaları üç set üzerinden, karar puanı ile oynanır. Setler bir-bir olduğu takdirde üçüncü set yerine 10 lu Maç Tie break’i oynanır.
10. Defi müsabakası sonunda maç teklif eden galip geldiğinde yendiği oyuncunun sıra numarasını alır, yenildiği takdirde yerinde kalır.
11. Maç teklif edilen sporcu maçı kaybettiğinde bulunduğu sıradan bir sıra geriye düşer ve teklif edenin sıra numarasına kadar kayma işlemi devam eder.
12. Defi maçını kazanan oyuncu maç sonucunu DEFI Yazışma grubu üzerinden tüm gruba bildirmekle yükümlüdür. Maçın sonucunu, kazanan veya kaybeden oyuncu sisteme girer. Siteden kullanıcı olarak girilerek, bir oyuncunun girdiği skoru diğer oyuncu da onaylayınca maç tamamlanmış ve defi listesi güncellenmiş olur.
13. Anlaşılmış defi maçına oyunculardan biri mazeretli veya mazeretsiz gelemeyecek olursa maçı oynamış ve kaybetmiş sayılacaktır.
14. Defi başladıktan sonra Defi ye yeni kayıt olmak isteyen oyuncu, defi listesinin en altına eklenecektir.
15. Teklif kabul edilmeden sıralama değişmiş ve maç teklifi edemeyecek sıralamaya düşmüş oyuncuların teklifi geçersiz sayılır; ancak sıralama değişmeden defi kabul edilmiş ve maç gün ve saati belirlenmiş ise defi maçları oynanır.
16. Üstü ile defi yapan kişi sonrasında alttan gelen teklifi beklemeli ve altı ile defi oynamalıdır. Üstü ile maç yapan ve 2 gün içinde alttan teklif alan oyuncu bu teklifi reddedemez. Kişi 2 gün alttan teklif bekler, ancak teklif gelmediği takdirde üst tarafa defi teklif edebilir.
17. Sakatlık veya geçerli olan bir mazeretten dolayı bir ay ve üzeri maç yapamayacak olan( Pasif) oyuncunun bulunduğu sıranın altındaki oyuncular üst tarafa o oyuncuyu atlayarak teklif yapabilirler. Mazeret bildiren oyuncunun sıralaması kaymaya devam eder; fakat mazeret bildiren oyuncu defi’ ye başlayacağı zaman defiden ayrıldığı anki sıralamada bulunan oyuncuya defi teklif etme hakkına sahiptir (Sadece bir kez).
18. Defide birinci sıradaki oyuncu pasif olması durumunda otomatikman ikinci sıraya kayar.